OpenAI wdraża nowy, zaawansowany tryb głosowy do ChatGPT (Advanced Voice Mode) do wybranej grupy subskrybentów ChatGPT Plus. Ta ciekawa funkcja została po raz pierwszy zaprezentowana na wydarzeniu GPT-4o w maju, gdzie wzbudziła spore zainteresowanie (wręcz szok) i pewne kontrowersje, w tym porównania do głosu Scarlett Johansson z filmu „Her”. Ze względów bezpieczeństwa premiera tej funkcji została opóźniona.

Zaawansowany tryb głosowy – możliwości
Podczas wydarzenia OpenAI, nowy tryb głosowy wyróżniał się swoimi zaawansowanymi możliwościami. Pracownicy firmy demonstrowali, jak chatbot reaguje na przerwanie rozmowy i dostosowuje swoje odpowiedzi w czasie rzeczywistym. To skok rozwojowy w porównaniu do dotychczasowego trybu głosowego ChatGPT.
Bezpieczeństwo i testy
Planowane uruchomienie wersji alfa w czerwcu zostało przesunięte o miesiąc, aby OpenAI mogło poprawić zdolności modelu do wykrywania pewnych drażliwych treści. Rzeczniczka firmy, Taya Christianson, poinformowała, że model głosowy był testowany przez ponad 100 zewnętrznych zespołów, które miały za zadanie wykrycie potencjalnych słabostek technologii. Dodatkowo wprowadzono nowe filtry mające na celu blokowanie próśb o generowanie muzyki lub innych treści objętych prawami autorskimi.
Krytyka i rozwiązania
Jednym z głównych punktów krytyki nowego trybu głosowego było podobieństwo głosu do Scarlett Johansson, co skłoniło firmę do wprowadzenia zmian. Obecnie ChatGPT wykorzystuje cztery zaprogramowane głosy, stworzone z udziałem aktorów głosowych. Dzięki temu OpenAI zapewnia, że chatbot nie będzie mógł naśladować głosów innych osób, zarówno prywatnych, jak i publicznych.
Zaawansowany tryb głosowy – plany na Przyszłość
OpenAI planuje udostępnić nowy tryb głosowy wszystkim subskrybentom ChatGPT Plus już na jesieni. Wprowadzenie tej funkcji sprawi, że nasza rozmowa w trybie głosowym będzie zbliżona do interakcji z prawdziwym człowiekiem.
Łatwo sobie wyobrazić jak będą powstawać produkty, na wzór filmu Her, gdzie będziesz mógł porozmawiać ze swoją wymarzoną osobą, a nawet nawiązać coś na kształt relacji. Ta funkcja może wpłynąć na kształtowanie się społeczeństw w przyszłości, dlatego dobrze, że OpenAI zamierza ją solidnie przetestować, zanim będzie dostępna dla ogółu.